Rezerwat Kamienne Kręgi k/ Grzybnicy (woj. zachodniopomorskie).

Rezerwat Archeologiczny ,,Kamienne Kręgi Gotów" to ciekawe miejsce dla osób zainteresowanych historią i mistycyzmem. Zlokalizowane jest w lesie Grzybnickim, około 20 kilometrów od Koszalina.
Rezerwat Archeologiczny w Grzybnicy to miejsce dawnych obrzędów i zarazem cmentarzysko Gotów z 70 roku n.e.. Można tu obejrzeć pozostałości kilkunastu kamiennych kręgów, grobów szkieletowych oraz dwóch kurhanów. Miejsce robi niesamowite wrażenie szczególnie u osób, które chcą poczuć oraz wierzą w starożytną moc. Podobno miejsce to jest pełne energii o właściwościach uzdrawiających i zwiększających energię życiową. Według przewodnika, ,,energia ta uzupełnia biopole energetyczne człowieka polepszając samopoczucie, odblokowując sploty energetyczne (tak zwane czakry), co też zwiększa odporność na różnego rodzaju choroby".
W Rezerwacie Kamienne Kręgi Gotów są dwa największe kręgi tego rodzaju w Europie. Oba mają średnicę 37,5 m.
Zwiedzanie Rezerwatu w Grzybnicy jest bezpłatne. Płatny jest jedynie parking przy wejściu na obiekt (5zł). Można też oczywiście zakupić różne książki i biuletyny poświęcone miejscu, Gotom i energii mistycznej.

 

 

Tym razem gmina Mielno. Rozpisana miejscowość po miejscowości.

 

Dymarki Świętokrzyskie

 

Od 40 lat, począwszy od 1967 roku u podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi co roku odbywa się impreza plenerowa i festyn archeologiczny noszący nazwę "Dymarki Świętokrzyskie".

 

Główną atrakcją tego przedsięwzięcia poznawczo-badawczego jest wytop żelaza w piecach ziemnych zwanych dymarkami metodą stosowaną przed dwoma tysiącami lat.
To właśnie dzięki badaniom archeologicznym, wysiłkom wielu naukowców zostały odsłonięte i szczegółowo opisane stanowiska starożytnych piecowisk. Podstawą do rozpoczęcia badań był żużel występujący masowo w północno-wschodnim rejonie Gór Świętokrzyskich. Fakt występowania żużla na zboczach i szczytach wzniesień, jak również znajdująca się w nim zawartość żelaza wynosząca ok. 50% utwierdzała o odkryciu na dotąd niespotykana skalę nieznanej dotychczas metody obróbki termicznej rud żelaza. To odkrycie stało się przełomem w implementacji historii starożytnej na terenach Europy i Polski.

 

Tu opisujemy miejsca w których byliśmy i co widzieliśmy dokumentowane zdjęciami tego co można zobaczyć. Naszym skromnym celem jest zbudowanie bazy danych o zabytkach historycznych, kulturowychnaszego kraju i nie tylko, a także przedstawieniu pięknych miejsc, w których można wypocząć.

Co warto zobaczyć będąc na mazurach.

Mikołajki

Zanim Mikołajki stały się turystyczną stolicą mazur, mieszkańcy przez stulecia zajmowali się rybołówstwem.
Jak głosi legenda swoją zachłannością dokuczyli Królowi Sielaw, który tak długo dziurawił sieci, zatapiał łodzie aż głód zajrzał mieszkańcom w oczy.
Zrozpaczona żona jednego z rybaków poprosiła o pomoc staropruskich bogów. W zamian za ofiarę jaką złożyła otrzymała od nich żelazne kółko.