Latarnia morska w Świnoujściu
Jest to najwyższa latarnia morska w Polsce.
- Wysokość wieży: 64,80 m
- Charakterystyka światła: Przerywane, sektorowe, sektor biały i czerwony
o Okres: 5,0 s
o Światło : 4,0 s
o Przerwa: 1,0 s
Do latarni można w tej chwili dojechać lub dojść drogą prowadzącą przez Warszów, odbijającą od głównej szosy łączącej Świnoujście ze Szczecinem.
Ze Świnoujścia, należy najpierw przeprawić się na wschodni brzeg Świny - promem osobowym w mieście lub dużym promem osobowo-towarowym w Karsiborze. Z Karsiboru należy jechać przez Ognicę do Warszowa i tam dalej do latarni morskiej. Można z portu dopłynąć statkiem wycieczkowym albo dojechać autobusem PKS z pod dworca PKP w Świnoujściu.
Latarnia morska Kikut (radiolatarnia) - nieudostępniona do zwiedzania - najwyższy punkt świetlny n.p.m
- Wysokość wieży: 18,20 m
- Charakterystyka światła: Izofazowe
- Okres: 10,0 s
- Światło: 5,0 s
- Przerwa: 5,0 s
Jedna z siedmiu w woj.zachodniopomorskim. Znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, 3,8 km od miejscowości Wisełka, około 300 m od lini brzegowej morza Bałtyckiego.
Dotrzeć tu można pieszo lub rowerem, z miejscowości Wisełka szlakiem czerwonym do samej latarni lub czarnym, który kilkaset metrów od celu łączy się ze szlakiem czerwonym.
latarnia - położenie
Wysokość wieży - 15 m metrów, licząc od podstawy terenu, jednak dzięki temu , że znajduje się ona na bardzo wysokim klifie - 74 m.n.p.m - ma największą ze wszystkich latarni Wybrzeża Zachodniego wysokość światła, wynoszącą 91,5 m n.p.m. i zasięg 16 mil morskich (29,6 km).
Latarnia powstała w 1962 roku, na bazie dawnej wieży widokowej zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku. Ówcześni mieszkańcy nazywali ją "Kieckturm", stąd dzisiejsza nazwa Kikut. Jest okrągła. Do wysokości 10,2 m zbudowana z kamieni ciosanych. U podstawy średnica wieży wynosi 3,3m. Grubość muru 1,1 m., u góry zwężająca się do 0,7m.
Gąski
- Wysokość wieży: 49,80 m
- Charakterystyka światła: Przerywane grupowe
- Światło: 2,5 s
- Przerwa: 1,2 s
- Światło: 2,5 s
- Przerwa: 1,2 s
- Światło: 6,4 s
- Przerwa: 1,2 s
- Okres: 15,0 s
Latarnia morska, oddalona od brzegu morskiego o około 112 m, położona jest niedaleko niewielkiej miejscowości Gąski, leżącej na Wybrzeżu Środkowym, przy drodze prowadzącej do szosy Ustronie Morskie - Mielno. Brzeg morski jest tutaj płaski, a pobliska plaża piaszczysta.
Niechorze
- Wysokość wieży: 45,00 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe
- Okres: 10,00 s
- Światło: 0,45 s
- Przerwa: 9,55 s
Z wieży latarni, na którą prowadzi aż 200 schodów, rozciąga się piękny widok na morze i okolice. Cały kompleks latarni wraz z ogrodem i budynkami przyległymi został uznany zabytkiem kultury narodowej i wpisany do rejestru zabytków województwa szczecińskiego.
Dojazd
Latarnia znajduje się na wybrzeżu rewalskim około dwóch kilometrów od centrum Niechorza. Do którego morza się dostać kolejką wąskotorową lub autobusem PKS
Kołobrzeg
- Wysokość wieży: 26,00 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe
- Światło: 1,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Okres: 3,0 s
Latarnia znajduje się u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Z góry można podziwiać piękny widok na port, morze i park zdrojowy. Latem latarnie można zwiedzać do późnego wieczora po za sezonem można ją również zwiedzać ale jest ona czynna krócej.
Darłowo / Darłówek
- Wysokość wieży: 22,00 m
- Charakterystyka światła: Blaskowe grupowe
- Blask: 2,0 s
- Przerwa: 3,0 s
- Blask: 2,0 s
- Przerwa: 8,0 s
- Okres: 15,0 s
Latarnia morska w Darłowie, dzięki swojemu usytuowaniu, narażona jest na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne. W czasie sztormów, pomimo silnych umocnień falochronu, woda zalewa nieraz cały budynek, a zimą skute lodem są całe ściany północne. Dlatego też ścianę od strony morza, wykonaną, tak jak inne ściany, z cegły ceramicznej, w okresie późniejszym obmurowano dodatkową warstwą cegły i otynkowano dodatkowym tynkiem cementowo - wapiennym. Po tym wzmocnieniu łączna grubość ściany północnej wynosi 54 cm. Jednak działanie wody morskiej jest bardzo szkodliwe i mury uległy takiemu zawilgoceniu i zasoleniu, że konieczne było przeprowadzenie remontu kapitalnego. Obecnie latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na parterze można nabyć kartki pocztowe, literaturę i mapy u Latarnika.
DOJAZD
Chcąc dojechać do latarni morskiej, będąc już w Darłowie, należy kierować się w stronę Darłówka Wschodniego. Gdy już tam będziemy, musimy dotrzeć do mostu zwodzonego, a stamtąd iść wschodnim brzegiem Wieprzy w kierunku morza. U nasady falochronu zobaczymy przycupnięty czerwony budynek z białą wieżą i to właśnie będzie nasza latarnia morska. Można też dojść do niej z Darłówka Zachodniego, przechodząc przez most zwodzony, jeżeli akurat nie zostanie on rozsunięty, by przepuścić wpływające lub wypływające z portu łodzie.
Ustka
- Wysokość wieży: 19,50 m
- Charakterystyka światła: Przerywane
- Światło: 4,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Okres: 6,0 s
Latarnia morska w Ustce stoi u nasady wschodniego falochronu osłaniającego wejście do portu, leżącego u ujścia rzeki Słupii do Bałtyku. Przez wieki Ustka była morskim oknem na świat Słupska, który w XIV wieku należał do Związku Miast Hanzeatyckich i odgrywał dużą rolę na Pomorzu. W 1831 roku Słupsk sprzedał port w Ustce Prusom i od tego czasu nastąpił planowy rozwój słupskiego portu, a szczególnie jego urządzeń portowych.
Budynek latami, podobnie jak neogotycki kościół z 1882 roku, stanowi jeden z niewielu ocalałych w Ustce po wojennych zawieruchach obiektów, wartych zwiedzania
Jarosławiec
- Wysokość wieży: 33,30 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
- Blask: 0,45 s
- Przerwa: 2,05 s
- Blask: 0,45 s
- Przerwa: 6,05 s
- Okres: 9,00 s
Czołpino
- Wysokość wieży: 25,20 m
- Charakterystyka światła: Kodowe (N) (Nadaje literę N wg alfabetu Morse'a)
- Światło: 3,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Światło: 1,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Okres: 8,0 s
Latarnia morska Czołpino położona jest pomiędzy Łebą i Rowami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Zbudowano ją między jeziorami Gardno i Łebsko około 1000 metrów od brzegu morskiego, na wysokiej 55-metrowej, najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej Baranki. Dom latarnika (obecnie opuszczony i ulegający dewastacji) wraz z zapleczem gospodarczym znajduje się u podnóża wydmy od strony lądu.
DOJAZD
Do latarni można dotrzeć idąc oznakowanym szlakiem od parkingu (około l km), znajdującego się na terenie Parku Narodowego, do którego dojeżdża się od strony Smołdzina.
Stilo
- Wysokość wieży: 33,40 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
- Blask: 0,3 s
- Przerwa: 2,2 s
- Blask: 0,3 s
- Przerwa: 2,2 s
- Blask: 0,3 s
- Przerwa: 6,7 s
- Okres: 12,0 s
Latarnia pomalowana jest w trzy pasy czarny, biały i czerwony a kształt latarni to ścięty ostrosłup o podstawie szesnastokąta z zwieńczony okrągłą częścią z dwoma piętrami galerii i latareną przykrytą stożkowym dachem Dzięki temu jest bardzo charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna. Do zwiedzania udostępniona jest jedynie część latarni jedynie do dolnej galerii.
Pracuje tu kolejna kobieta Latarnik.
W 1972 roku na wysokości latarni przy sztormie o 12 stopniach w skali Beauforta wszedł na mieliznę duński statek który zaczął tonąć. Załoga latarni dzięki radiostacji powiadomiła o wypadku i wspomagał akcję ratowniczą.
DOJAZD
Latarnia położona jest na wzniesieniu około 1 km od brzegu morza w wsi Stilo (na niektórych mapach widnieje nazwa Osetnik). Dojechać tam najlepiej z Łeby w kierunku na Wicko po drodze trzeba skręcić w drogę do Sasina i dalej do Stilo.
Rozewie
- Wysokość wieży: 32,70 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe
- Światło: 0,1 s
- Przerwa: 2,9 s
- Okres: 3,0 s
Obecnie w latarni mieści się muzeum latarnictwa. W muzeum znajduje się stary reflektor latarni Stilo z soczewką Fresnela, światła nawigacyjne i modele dawnych latarń począwszy od starożytnej latarni na wyspie Faros.
Na ścianie wieży wisi tablica upamiętniająca Leona Wzorka, latarnika który we wrześniu 1939 pozostał na posterunku mimo nadchodzących Niemców. 11 września został przez Niemców aresztowany i rozstrzelany w Piaśnicy.
W sąsiednim budynku z ceglanym kominem mieści się stara elektrownia z lokomobilą stałą, niestety nieudostępniana zwiedzającym, a w pobliżu latarni rozmieszczone są znaki nawigacyjne.
Dojazd
Około 3 km drogą z Jastrzębiej Góry do Władysławowa. Koło latarni jest parking na przy którym można zostawić auto.
Jastarnia
- Wysokość wieży: 13,50 m
- Charakterystyka światła: Kodowe (A) (Litera A według alfabetu Morse'a)
- Blask: 2,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Blask: 9,0 s
- Przerwa: 7,0 s
- Okres: 20,0 s
DOJAZD
Jastarnia znajduje się na Półwyspie Helskim w odległości 14 km od Helu. Droga wiodąca do Jastarni jest jedyną drogą łączącą półwysep z Władysławowem. W Jastarni należy kierować się w kierunku plaży. Tuż za torami kolejowymi w nadmorskim lasku należy wypatrywać latarnię.
ZWIEDZANIE
Niestety latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania. Można ją natomiast obejrzeć z zewnątrz.
Hel
- Wysokość wieży: 41,50 m
- Charakterystyka światła: Izofazowe
- Światło: 5,0 s
- Przerwa: 5,0 s
- Okres: 10,0 s
Sopot
- Wysokość wieży:
- Wysokość światła:
- Charakterystyka światła: Błyskowe
- Światło: 0,3 s
- Przerwa: 3,7 s
- Okres: 4,0 s
Latarnia morska w Sopocie a zarazem wieża widokowa powstała wraz z budową nowego zakładu balneologicznego w latach 1903 - 1904. Otwarta w sezonie dla zwiedzających, wejście od strony molo, tzn. trzeba zapłacić wpierw w kasie, aby wejść na molo, wstęp na wieże widokową płatny. Oczywiści zakład balneologiczny potrzebował własną kotłownie i komin. Projektanci wpadli na pomysł, aby komin obudować czyniąc z niego tym samym latarnie morską i wieżę widokową będącą częścią zakładu balneologicznego. Zakład balneologiczny jest ozdobiony licznymi rzeźbami i witrażami. Nad głównym portalem jest rzeźba przedstawiająca syrenę i trytona oraz herb miasta, w oknach sali zabiegowej widać secesyjne witraże. Na ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową upamiętniająca Jerzego Haffnera, założyciela kąpieliska morskiego. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z lampy obrotowej produkcji szwedzkiej, o sześciu płaszczyznach. Świeci ona przez 0,3 s, po czym następuje 3,7 s przerwy.
Gdańsk Nowy Port
- Wysokość wieży: 31,30 m
- Charakterystyka światła:
- Światło:
- Przerwa:
- Okres:
ZWIEDZANIE
W 2004 roku latarnia została otwarta dla zwiedzających. Miejmy nadzieję że już niedługo będziemy mogli zamieścić więcej informacji o możliwości jej odwiedzenia.
Gdańsk Port Północny
- Wysokość wieży: 56,00 m
- Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 1,5 s
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 1,5 s
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 4,5 s
- Okres: 9,0 s
ZWIEDZANIE
Niestety latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.
Wisłoujście
ZWIEDZANIE
Obecnie trwają prace remontowe twierdzy dzięki środkom pieniężnym przekazanym w ramach programu World Monument Watch (Światowego Programu Ochrony Zabytków). 30 maja 2004 r. zakończono pierwszy etap prac remontowych w Twierdzy Wisłoujście. Jak na razie odrestaurowano kilka pomieszczeń tzw. Wieńca, czyli ciągu domków oficerskich i Domu Komendanta. Niestety zwiedzanie twierdzy dalej nie jest możliwe ze względu na dalsze prace. Ale może wkrótce....
Krynica Morska
- Wysokość wieży: 27,00 m
- Charakterystyka światła: Blaskowe grupowe
- Blask: 2,0 s
- Przerwa: 2,0 s
- Blask: 2,0 s
- Przerwa: 6,0 s
- Okres: 12,0 s
Pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofujących się niemieckich żołnierzy. Nową latarnię zbudowano dopiero na początku lat pięćdziesiątych według projektu wykonanego na Politechnice Gdańskiej. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwu pozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela. Kąt świecenia obejmuje cały okrąg i latarnia widoczna jest tak od strony otwartego morza, jak i od strony Zalewu Wiślanego